Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

MOJE OPATRNÁ POLEMIKA

V posledních dnech se veřejná debata v té naší malé, milé zemičce střediskové, točí kolem (už zas) tristně, ale hlavně trestně stíhaného premiéra a možných východiscích tohoto stavu. Dle mého má ta situace dvě možná řešení, ale kdo jsem já, abych radil Nejvyššímu, že ano? I když, přece jen: Ihned odstup nebo prodej ten svůj moloch a zveřejni jasnou a transparentní kupní smlouvu. Jakýkoliv jiný postup jen prodlužuje tvoje kóma a bohužel i křeč České republiky. Jsem mu to ale nandal, Andrejovi, co?

Ale vážně, řada profesionálních, ale i těch amatérských komentátorů plní svými úvahami média i sociální sítě. Jednu z nich od Davida Klimeše jsem dnes četl a musím říct, že ve mě zanechala hromadu otázek, na které se pokouším, někdy dost marně, hledat odpovědi. Ve spoustě věcí, ale s autorem musím souhlasit. Především v tom, že demokratická opozice je vůči Babišovi tak říkajíc mrtvá na spodek. Expresivněji řečeno, nikdo nemá koule ho porazit. Program AntiBabiš nezafungoval, zatímco Prchalův AntiKalousek jede na plné pecky už šest roků.

Autor píše o programové prázdnotě demokratických stran, což je částečně pravda, protože na jedné straně ODS zahleděná do sebe a svých proti Unii a proti Euru zaměřených proklamací, a na druhé straně naopak TOP09 tyto projekty podporující, nemohou konkurovat chuti čerstvě usmažených koblih. Chci tím říct, že popularita těchto témat se jasně projevuje na volebních preferencích. AntiEU propaganda ODS zajímá aktuálně zhruba tak akorát těch necelých 15% pomýlených, kterým koblihy nechutnají. Ostatní agendu tyto strany veřejně příliš nekomunikují nebo opravdu nemají.

Nelze si ale nevšimnout, jak opatrně zachází s tématem Unie sám Babiš. Proti EU vystupuje zásadně jen v souvislosti s nelegální migrací. Takové výstřelky, jako ODS, si vzhledem ke svým ekonomickým zájmům v Německu, nemůže dovolit.

„Alfou a omegou volebního úspěchu se za této situace stává dobrý sociální program“, píše Klimeš a jako příklad uvádí Okamurou obšlehnuté myšlenky jiných stran. Tak zaprvé: Okamurův program je odjakživa jen jeden: Ždímat prachy ber, kde ber, a to klidně i za cenu občanské války. Vše ostatní jsou jen prázdné kecy a nerealizovatelné populistické sliby pomateného samuraje přesně na úrovni těch Babišových. A zadruhé: Ani Babiš žádný ucelený sociální program nenabídl, pomineme-li bláboly v jakési brožuře, která je myslím už dnes užívaná při výuce politologie jako krystalický výtvor populismu. Však to také pan Klimeš na konci svého článku uvádí. Tedy to, že Babiš zatím skoro nic z toho, co tam jeho tým vypotil (neboť on sám nedá dokupy ani pořádnou rozvitou větu), že tedy nic z toho nesplnil. A moc času už mu, věru, nezbývá.

Deklarované zvýšení důchodů je samozřejmě úplně jinak, než se to snaží dotační podnikatel svým lhaním prezentovat. Ve skutečnosti jsme vám, milí důchodci, my, daňoví poplatníci, přidali navíc oproti vašemu ZÁKONNÉMU nároku, tak 150 korun, žádných devět stovek, či kolik to ten Babiš hlásá. Tedy my, z daní, nikoliv on. A zlotřilé slevy na jízdném snad nikdo soudný za ucelený sociální program nemůže považovat. Samozřejmě, že v předvolebním boji jde především o to, nabídnout voliči to, co chce slyšet. To ale chceme po všech stranách, aby se z nich stali populisté Babišo-Okamurovského střihu?

A do celé této bramboračky hodili minulý týden vidle Piráti, konkrétně pirát z nejnadutějších, Michálek, návrhem že by se TOP09 měla rozpustit a Kalousek se stáhnout z politiky. Za pár dnů sice uveřejnil takovou jakousi omluvu-neomluvu, ale jidášské body byly sebrány, účelu bylo dosaženo. Pan Kalousek se naštěstí držel osvědčeného citátu Ivana Hlinky „Jen se z toho neposrat“, a poslal korzára, tam, kam patří, což pirát neopomněl s fňukáním ihned zveřejnit: „Následně mi řekl, že ho nemám kádrovat a ať jdu do prdele…“ . Ano, jsem si jist, že tam Piráti nepochybně skončí, a to nejsem prognostik. Svým chováním totiž nikam jinam nespějí. A vystačí si sami, ani jim nikdo nemusí radit.

Čím bych si ale taktéž chtěl být jist je, že demokratické strany, a to především TOP09 a STAN (ODS je pro mě stále méně srozumitelná, coby strana hájící demokracii) už pilně pracují na volebním programu pro příští volby, tedy i na oněch klíčových sociálních otázkách.

A hlavně prosím, přestaňte používat antiBabišovskou rétoriku! Jen mu tím foukáte do plachet. Úplně nejlepší by bylo trestně stíhaného privatizátora ČR v předvolebním klání ignorovat.

Že nevyžádaných rad máte plné šuplíky? Přesto: Nemáte zač.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama