Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

FIKTIVNÍ INTERVIEW S PREMIÉREM

Během tří dnů se v Česku přihodila dvě železniční neštěstí. Máme tady milionové hmotné škody, dva mrtvé, mnoho těžce zraněných. A pak je tu pár nekompetentních úředníků, které to nechává naprosto v klidu. Univerzální ministerský voják Havlíček sice vyjádřil jakousi lítost, tím však jeho sypání popela na hlavu skončilo.

Na sociální síti Twitter zazněl zajímavý názor, že v normální zemi by po takových událostech ministr dopravy okamžitě odstoupil. Česko však, bohužel, už dlouho normální zemí není. Třeba už jen proto, že u nás by musela odstoupit pouze polovina ministra. A hlavně, země řízená oligarcho-mafiánskými metodami založenými na klientelistických vazbách, zastrašování lidí a strachu úředníků cokoliv rozhodnout, normální být nemůže.

Zajímalo mě, jak se k problému na železnici postaví ministerský předseda, a tak jsem s ním udělal, samozřejmě jen fiktivní, rozhovor. Abych se inspiroval a připravil se na jeho odpovědi na úrovni generátoru náhodných slov, přečetl jsem si v Hospodářských novinách starší článek, s příznačným názvem „Babiš translator“.

Kdyby můj rozhovor nebyl fiktivní, zřejmě by vypadal nějak takto:

JK: Pane premiére, co říkáte na poslední vývoj na železnici, kdy se během tří dnů stala dvě železniční neštěstí?

AB: Jaké neštěstí? Naše země prožívá nejšťastnější období za celou dobu své existence. Jsme nejlepší! Je tu blahobyt a Havlíček je nejlepší ministr, asi mu svěřím ještě další dvě až tři ministerstva.

JK: Tam ale zemřeli dva lidé …

AB: A co jako? Já jsem zachránil stovky mrtvých.

JK: A proč ne ty dva z havárie v Perninku?

AB: Já jsem tam narval spoustu miliard do železniční dopravy.

JK: A přesto na železnici umírají cestující při nehodách.

AB: Říkám vám, že jsem zachránil stovky mrtvých a Havlíček je nejlepší ministr. Vy jste zkorumpovaná pakáž a lžete! Já jsem koupil Mafru, aby psala pravdu.

JK: Říkáte, že jste nalil do železniční dopravy spoustu miliard. Kde ty miliardy skončily? Nikde nejsou vidět.

AB: Jak to, že nejsou vidět? Moje budoucí bývalé firmy prosperují.

JK: No jo, ale jejich zisk je skoro ve stejné výši, v jaké pobírají dotace.

AB: Ja neni som v žadném střetu zájmu. My jsme měli schůzi o tom a ten koronavirus jsme zvládli, tak tu nelžete!

JK: Vraťme se k dopravě. V programovém prohlášení vlády stojí, že do roku 2021 zprovozníte 210 km dálnic, z toho 110 km nových. Rok 2021 je za dveřmi, tak mě zajímá, jak na tom jste s těmi novými dálnicemi.

AB: A Kalousek zprovoznil kolik kilometrů? Tak co tady zase lžete. Já jsem volal Havlíčkovi, a ten říkal, že už je to hotové. O rok dříve!

JK: Tak proč jsou na D1 pořád kolony?

AB: Jaké kolony? Já jsem žádné neviděl. Tak co tu zase lžete. My jsme tu koncepci dělali se Schillerovou a všechno vycházelo. Ten nákup roušek v Číně a všechno …

JK: V programovém prohlášení taky stojí, že dokončíte kompletní modernizaci D1 a postavíte 130 km obchvatů měst. Jak daleko je tento záměr?

AB: Celý svět nakupoval roušky v Číně, tak z čeho mě to tu zkoušíte. Naši lidi jsou rozumní a nebudou chtít jet na dovolenou do ciziny. Pěkně zůstanou doma, jinak zase zavřeme hranice. U nás je bezpečno.

JK: No, a co ta dostavba D1?

AB: Nejhorší bylo, jak byli ti lidi v té Itálii lyžovat. To oni tu ten virus přivezli, ale my jsme to zvládli skvěle, celý svět se od nás učil.

JK: V pořádku, ale ta D1 a kolony …

AB: Co máte pořád s těmi kolonami? Naši lidé jsou chytří a oni to vyřeší, já jim věřím. Podívejte se, co všechno už dokázali, šili si roušky, rozváželi je sami po republice, tiskli si ochranné masky a další věci … Tak jaká D1?

JK: Ještě k té bezpečnosti na železnici. Proč dochází k takovým srážkám vlaků a lokální tratě nemají funkční zabezpečovací zařízení?

AB: Vždyť říkám, narvali jsme do toho miliardy, tak jaké zabezpečovací zařízení? My podporujeme stavebnictví a jsme v tom nejlepší. Celý svět se od nás učí a zdravotnictví je pro nás prioritou, to vám garantuji. A my určitě daně zvyšovat nebudeme! My určitě ne, tak jak Kalousek.

JK: A ještě nám, prosím, pane premiére, řekněte něco k tomu ohromnému deficitu státního rozpočtu. Pět set miliard je obrovská zátěž hlavně pro budoucí generace.

AB: Volala mi Schillerová, že už to nezvládá, že platit důchodcům a studentům vlaky, uplácet voliče a posílat prachy Agrofertu už nestíhá. My jsme nejlepší, tak jsme to zvedli, no. Narveme tam půl bilionu a jedeme dál. A budoucí generace? Ta ať si trhne, sorry jako.

JK: Tak to Vám tedy pěkně děkujeme, pane premiére.

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama