Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

KOALIČNÍ IMPOTENCE

Když jsem si minulý týden připravoval toto téma, chystal jsem se psát o tom, že žádná ze stran, které mají dle průzkumů šanci po příštích volbách zaplnit Poslaneckou sněmovnu, nemá dostatečný koaliční potenciál k sestavení vlády. A to včetně těch, které volbami pravděpodobně projdou relativně snadno.

Po tomto víkendu, kdy si lidovci zvolili do čela pana Jurečku, se ovšem situace poněkud změnila. Babiš měl z té volby nepochybně velkou radost. A dalším, kdo může být spokojen, je určitě Jiří Čunek. S Jurečkou se mu vrátka do Strakovky pootevřela o něco více.

Omrkněme si jednotlivé hráče.

Babišova koaliční impotence se projevila už po minulých volbách, kdy mu od pověření prezidentem trvalo sestavení vlády bezmála osm měsíců. A podařilo se mu to jen proto, že uhnal k smrti vyděšenou ČSSD. I v současnosti snad budou mít relevantní strany problém s ním spolupracovat.

ODS odmítnutím kandidatury paní Udženije, velmi náchylné ke spolupráci s ANO, dala najevo, že jí jako „tradiční zkorumpované straně“ není Babiš příliš po chuti. Ale kdo ví. Do voleb je ještě daleko a po nich, jak víme, se to paktuje stylem „Co jsme si, to jsme si, koryta čekají“. O spolupráci s jinými stranami se v ODS bude zřejmě rozhodovat ad hoc podle současné nálady voličstva.

Pokud se týká KSČM, s těmi šel i estébák Babiš raději „na tajňačku“. U ČSSD platí kupodivu stále usnesení bohumínského sjezdu o nemožnosti spolupráce a jiné strany mají s komunisty podobný problém. S nahnědlou SPD si také nechce nikdo moc hrát, a stejně tak jsou všem zatím pro smích i Piráti, ač jsou v preferencích téměř na úrovni ODS. Ale jak psáno výše, po volbách bývá obvykle všechno úplně jinak. O Trikoloře zatím nemá smysl mluvit.

S TOP09 taky nikdo velké terno neudělá, přestože ve vedení v poslední době proběhly nadějné změny, ale … Kalousek. STAN by možná do vlády chtěli, ale pro Babiše jsou příliš málo ohební a pro ODS zase příliš liberální. A STAN s TOP09? „Nikdy! Vzpomínáte, jak nám kdysi Kalousek šlápl na kuří oko? A víte, jak to ještě dnes bolí? NIKDY!“.

Ale hlavně: Hovoříme o stranách se současným volebním potenciálem na hranici vstupu do Sněmovny. A kdysi dominantní vládní ČSSD je také kapitola sama pro sebe. Zdecimovaná Babiš´s slut, opakovaně znásilňovaná Zemanem a vláčená bahnem nicoty svým nemastným-neslaným vůdcem, bude také mít co dělat, aby se do Sněmovny vůbec dostala. A pokud ano, tipuji, že i nadále bude hrát roli onuce dobré tak akorát k čištění Babišových bot od hnoje, který tento neustále vytváří. A členská základna tomu snad bude ještě i tleskat.

Z relevantních stran zbývá ještě KDU-ČSL Tam se situace vyjasnila sobotní volbou předsedy. Lidovci jsou obecně pověstní svou přizpůsobivostí k aktuální politické situaci za jakéhokoliv režimu. Nemusejí vládnout, jim stačí být „u lizu“. Tentokrát to nevyšlo? Tak tam prostě strčíme Jurečku a zkusíme to příště. Ten je, jak prokázal už v Sobotkově vládě, dostatečně tvárný, někdy až Hamáčkovsky želatinozní, a tak je pro Babiše „hratelný“ na první dobrou. Bohužel je ale volební potenciál lidovců natolik nízký, že v pokračování privatizace ČR a prorůstání agromafie do státní správy nebudou chemickému Andymu k ničemu.

Ano, všimli jste si správně. Nepochybuji o vítězství ANO v příštích parlamentních volbách, jakkoliv se mi to nemusí líbit. Vnímám ale nálady a názory svého okolí a je mi z toho úzko. Babiš je prostě přes všechny své průšvihy, podvody a lži pro oněch 30% voličů jediný možný spasitel. Přes to zatím nejede vlak. Až to pukne, a bude to rána veliká, tak se bude hledat vina třeba až v době Rakousko-Uherska, jen ne u současného dotačního podvodníka. Důsledky koaliční impotence parlamentních stran pak propuknou v plné síle.

Pozdě potom bude Bycha honit!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama