Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

KOLIK VLASTNĚ MÁME BABIŠŮ?

Včera jsme slyšeli projev premiéra těžce zkoušené země, o kterém se dá říct, že měl hlavu a patu, a ve kterém bylo řečeno skoro vše, co a jak řečeno být mělo. Dodejme, že za dobu jeho sedmiletého angažmá v politice to byl zatím jediný projev, který se dá takto označit, což je ovšem pohříchu málo. Relevantní komentáře ho všechny označují skoro stejně jako dobrý, ale nedůvěryhodný. Proč?

No, protože za tou černou rouškou nebylo poznat, který ze všech Babišů, co jich je, před tím čtecím zařízením sedí, který z nich k národu právě promlouvá. Ono se o tom moc nemluví, ale my nemáme jen jednoho Babiše, my jich máme mnoho. Podívejme se na ty hlavní.

Babiš – hodný strýček, skoro táta: To je ten, který pobíhá před vaším supermarketem, rozdává koblihy, fotí se s vámi a ujišťuje vás, že bude líp, přestože vy vyjíždíte z obchodu s plným nákupním košíkem, nasedáte do nového, pěkného auta a nejevíte známky, že byste se měli právě zle.

Babiš Zemanův: Tenhle Babiš je zamlklý, s pohledem štěněte, které právě udělalo loužičku na váš drahý perský koberec a ví, že bude hubováno. Nejraději by páníčkovi smířlivě oblízlo obličej, ale protože tak vysoko nedosáhne, tak se jen tváří zkroušeně a je na něm vidět, že by právě teď chtělo být někde úplně jinde.

Babiš Prchalův: Pro pořádek si řekněme, že Prchal se jmenuje principál cirkusu ANO, který řídí veškeré kroky a mediální výstupy premiéra. No, veškeré… většinu. A taky je to grafik, vymýšlející různá barevná kolečka a sloupce, vyznívající vždy jednoznačně v šéfův prospěch. Takže Prchalův Babiš je stroj na naučené fráze, připravené jeho PR týmem, které omílá stále dokola o to hlasitěji, oč důrazněji je opakovaně tázán na úplně jiný problém, případně mávající co nejbarevnějšími grafy.

Babiš zmatený: To je ten, kterého dnes stále častěji vidíme na pódiu při vystoupení „Divadla Babiš“ s názvem tisková konference. Tento Babiš se nám ukáže vždy, když od novinářů dostane otázku, na kterou není připraven (což je většina) a těžce hledá slova, kterými by ji okecal. Nakonec se přetransformuje v Babiše Prchalova a mele naučené fráze mimo téma (viz výše). A také je to ten Babiš, který se snaží mluvit o věcech, kterým naprosto nerozumí (což je většina), místo toho, aby to přenechal odborníkům. Například o koronaviru.

Babiš útočný: Tento Babiš je v poslední době poněkud potlačen Babišem zmateným, vzhledem k tomu, že je více konfrontován se současnou krizí a ne se svými střety zájmů, dotačními podvody a daňovými úniky nebo s minulostí u komunistické tajné policie. Projevuje se tak, že v okamžiku, kdy je dotázán, začíná mluvit sprostě, slovensky a útočí přímo na tázající se osobu, nejčastěji novináře.

Babiš makající: Asi nejčastější forma Babiše. Stále maká, stále je on-line, stále je s někým v kontaktu, stále někomu telefonuje. Tuto formu nelze ovšem úplně spolehlivě ověřit, neboť to o sobě tvrdí hlavně on sám. Objektivně je ale třeba přiznat, že jeho pracovitost často potvrzují lidé z jeho okolí. Otázkou ovšem je, zda je toto úsilí napřeno vždy tím správným směrem. Odborníci říkají, že dobrý manažer makat nemusí. Zato musí umět správně delegovat kompetence na své spolupracovníky, což tento Babiš opravdu neumí.

Babiš zbožňovaný: V této roli se cítí nejlépe. Postarší ženštiny objímající ho na náměstích, nekritická chvála od spolustraníků, spíš tedy od spolustranic, obdivné dopisy a statusy na sociálních sítích. Tento jeho pocit je dozajista živen i jeho principálem, neboť je skoro jisté, že většinu těch oslavných ód píše sám Prchal.

Babiš vysmívaný: Toto je Babiš, který v cirkuse ANO plní úlohu smutného klauna, který by pro své téměř nadpřirozené schopnosti, o kterých je ale přesvědčen jen on sám, chtěl být milován všemi, ale který je velké části obecenstva tak akorát k smíchu.

Babiš pokorný: Ten nám byl včera předveden poprvé při projevu ke koronavirové krizi. Pokus to byl ale ne příliš úspěšný. Tuto roli nemá ještě zdaleka zvládnutou, takže na tom bude muset celý cirkus ještě dost zapracovat. Nepodařilo se mu totiž potlačit křečovitost, se kterou se do této polohy nutil. Také při snaze mluvit spisovně česky byl téměř na pokraji sil.

Ale dost nadsázky. Poloh Babišova zbytnělého ega je určitě daleko více. Koneckonců je to pořád ten samý sebestředný Babiš. Asociální psychopat, který přizpůsobuje své chování právě nastalé situaci, tak aby, dle rady PR týmu, vždy vypadal jako spasitel světa.

Babiš, kterého vykolejí nevinná otázka novináře na distribuci roušek, Babiš, který je skálopevně přesvědčen o své výjimečnosti a nadřazenosti a svých manažerských schopnostech. A protože nikdy nevíme, jaká bude jeho tvář a názor v následujícím okamžiku, vyzněl jeho včerejší projev velmi, velmi nedůvěryhodně.

A Marku Prchale, na té češtině budete muset ještě dost zamakat. Intonace hrozná, špatné akcenty, občas přehozený slovosled.

Ale Ř, Ř už jste už zvládli.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama