Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

NEJHORŠÍ PRÝ JE SMRT Z VYDĚŠENÍ

Asi se moje názory ctěnému čtenářstvu nebudou úplně líbit, protože poněkud vybočují z běžného rámce nálad kolem koronavirové pandemie, ale jsem s tím smířen, takový už je život.

Hned ze startu ubezpečuji, že v žádném případě nezlehčuji vážnost situace a jako všichni mám strach o svoje nejbližší, protože jsou někteří „cílovkou“ toho miniaturního čínského šmejda. O sebe už se bojím méně. O tom ale potom.

Nařízení vlády dodržuji, roušku nosím, přestože z hlediska pravděpodobnosti nakažení to není k ničemu. Desinfekci a roušky jsem si pro neschopnost vlády sehnal vlastními silami. Pokud možno hnípu doma (na zahrádce se stejně zatím nedalo nic moc dělat), ale do práce, holt, musím, pokud nechci, aby rodina místo na virózu, uhynula hladem.

To, co se děje kolem nás, by se směle dalo nazvat koronavirovým šílenstvím. Počínaje davovou hysteriií při plenění regálů s nudlemi, rýží, moukou a toaletním papírem a konče vyhrožováním kulkou do hlavy od „kamaráda“ nebo psaním výhružných e-mailů předsedovi Ústředního krizového štábu.

Chce se křičet LIDÉ, NEBLBNĚTE! Po potlačení emocí ale přijdete na to, že lidé blbnou cíleně, tedy je něčím cílem aby blbli.

Vezměme to po pořádku. Nejprve: „Klíííídek, žádná krize nebude“, následováno „Italové to nezvládli, ale my to máme pod kontrolou, všichni se od nás učí“, nato důrazné a uklidňující „Nevykupujte potraviny! Není důvod“. Pak: „Nejsou roušky – jsou roušky“, podpořeno bombastickým vděčným klaněním se čínskému letadlu, které nám za 1,5 miliardy přivezlo „pomoc“ čínského lidu.

No, a vrcholem je premiér zalezlý kdesi v noře, podělaný strachy tak, že už mu ani PR Prchal nepomůže. A o chování prezidenta škoda mluvit.

Toto byly kroky politiků, kteří měli hlavně uklidnit obyvatelstvo. Až teď, po měsíci probíhající nákazy, s více jak 3300 nakaženými a 31 mrtvými, byli připuštěni ke slovu odborníci, kteří se snaží hodnotit situaci střízlivě, bez emocí, bez vytváření dojmu, že „to zvládáme“. Je na nich ale zárověň vidět, že se snaží s novou situací vyrovnat seč můžou.

Nemělo to ale náhodou být naopak? Neměla vláda naslouchat a poslouchat od začátku lékaře, epidemiology, krizové manažery a řídit se jejich radami? Místo toho jsme denně na tiskových konferencích viděli supermana co na nás dělal ramena, jak to všechno řídí a uřídí, aby teď řídil vládu z jakési utajené skrýše pomocí videokonferencí.

Všechno přesně zapadá do scénáře příběhu o neexistujících uprchlících. Pamatujete? 1/Identifikovat nepřítele – 2/Vyděsit obyvatelstvo – 3/Posílit moc (Tenkrát: Vyhrát volby) – 4/S  bombastickými ovacemi obyvalelstvo „zachránit“.

Jistě, teď tady problém existuje a je vážný, ale jako k takovému se k němu měla vláda postavit. Stát má v takovýchto případech sloužit především jako servisní organizace k naplnění opatření předepisovaných odborníky. Místo toho zvolil represi a omezení života lidí, navíc notně chaoticky.

Tato nová situace zajisté není lehká a každá země se k ní staví jinak. Někde lžou o skutečném stavu, jinde posílají do ulic armádu, a jinde se k věci staví poněkud benevolentněji. Naprosto nejoriginálněji řeší problém prezident jedné velmoci, který v této těžké chvíli sleduje hlavně svoji popularitu na sociálních sítích (zde, čas 7.12 hod).

A co že vlastně říkají ti odborníci? V tomto rozhovoru je všechno tak nějak pohromadě. Podobně ale mluví třeba i primářka mikrobiologie ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Václava Adámková .

Zkráceně: 1/ Situace není jednoduchá, není ale ani katastrofální.

2/ Roušky jsou hlavně psychologická záležitost. Pokud nemáte certifikovaný respirátor třídy FFP3, rouška vás před nákazou neochrání. Respirátory by měli mít předevžím zdravotníci a personál, který se stará o seniory.

3/ Pro zvládnutí epidemie není v této chvíli nejdůležitější nějaké trasování, ani chytrá nebo hloupá karanténa, ale ochrana nejohroženějších skupin obyvatel, seniorů především.

4/ Promořenost populace je mnohem větší než udávají oficiální statistiky, protože četnost testování je nedostatečná.

5/ Dopad na hospodářství budou mít hlavně drastická politická rozhodnutí, přes která se virus stejně rozšíří.

6/ Není to chřipka, ale zatím to ani zdaleka smrtnosti chřipky nedosahuje.

7/ A hlavně: Jen osobní zodpovědností, rozumným přístupem a dodržováním odborníky navržených opatření ochráníme sebe a své nejbližší.

Zatím to ale vypadá spíš na to, že se politikům podařilo dosáhnout bodu absolutní davové hysterie a spíš než na virus vymřeme na smrt z vyděšení. A ta prý je nejhorší.

A už jen poznámka k tomu strachu z onemocnění. Koronaviry jsou primárně skupinou virů zvířecích. Koronavirové zápaly plic se vyskytují například u telat nebo koček. Velmi vážná je třeba kočičí nemoc zvaná zkráceně FIP. Jelikož celý život pracuji se zvířaty, tak věřím, že jakousi nespecifickou imunitu proti koronavirům jsem si již vybudoval. Tak proto se bojím o své bližní víc, než o sebe.

Ale kdo ví jak to s tou imunitou vlastně je, že ano?

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama