Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

OBCHÁZENÍ

Ne, nespletl jsem se, patří tam B. Jen využívám fonetické podobnosti s názvem Havlovy hry.

Řeč bude o obcházení zákonů, ve kterém jsme my, Češi, vycvičení čtyřiceti lety kličkování mezi komunistickými paragrafy, mistři. Je mezi námi ovšem jeden velmistr. Momentálně se prokličkoval do křesla premiéra a možnosti ohýbat paragrafy si užívá vrchovatě. Má to prostě v genech. A ty, jak známo, tělními otvory nelze vyloučit.

Prodloužení restriktivních opatření v režimu zákona o ochraně veřejného zdraví místo krizového zákona, je například majstrštyk. To nepochybně na zakázku vymyslel právník, který v tom dokonale „umí chodit“. K představě, jak taková „vládní“ zakázka asi vypadala, není třeba zvláštní fantazie.

Jen pro upřesnění: Krizový zákon jasně stanovuje povinnost státu nahradit občanům škody, které jim vzniknou při jeho uvedení v život, zatímco ze zákona o veřejném zdraví nic takového neplyne. Pokud tedy někdo utrpí finanční či majetkovou újmu, dostane od státu kompenzaci jen za dobu, kdy platil krizový zákon a dál … Občane trhni si nohou.

Babiš už dávno pochopil, že nejlukrativnější skupinou, kterou si musí vydržovat, jsou právníci. A jelikož i mezi nimi, tak jako v celé populaci, je dostatek bezcharakterních indivduí, a na ty on má čich, vytvořil z nich armádu pro boj ze zálohy, kterou teď používá ve válce proti občanům, při tom, jak „maká pro všechny“.

Obcházení zákonů mu jde skvěle celý život. Například známý úkrok s korunovými dluhopisy, emitovanými několik málo hodin před vypršením zákona. Vše v mezích zákona, morálně ovšem těžce za hranou. Nebo jeho nedávná akce s narychlo povoleným otevřením květinářství, kde má ne/jeho Agrofert svoje byznysové aktivity. Vzpomeňme i na náhlé, zajisté náhodné, rozšíření počtu testovacích laboratoří o ty ne/jeho.

Právní klička s Čapím hnízdem, jakožto malým podnikem, nutná k získání dotací, je už chronicky známá. A nedávno si ohnul nařízení o Ústředním krizovém štábu tak, aby nebyl odstaven na vedlejší kolej.

Jak kdysi Babišovi řekl bývalý viceguvernér Národní Banky Luděk Niedermayer: „Vy nemáte problém se zákonem, vy máte problém s morálkou.“ Obávám se že po tomto kroku, kdy lidem odepře kompenzace, čímž jich spoustu uvrhne do bídy, bude mít Babiš navíc ještě i problém s občany.

Až jednou bude Prchal psát knihu Babišových pamětí (vlastně svých, protože Babiš je schopen zplodit tak akorát hlášení pro svého řídícího důstojníka), název OBCHÁZENÍ bych považoval za ideální.

A ani si nedělám nárok na copyright.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama