Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

ŘÁDÍ NÁM TADY LIDSKÝ FAKTOR

Formulaci v titulku jsem si vypůjčil z komentáře pana Jířího Pehe, který srovnává nesrovnatelnou situaci u nás a v Rakousku, kde byl na dovolené. Mě zaujalo především slůvko „řádí“, poněvadž je velmi výstižné.

Vezmu to ale od konce. Když zapátráte po významu slova „faktor“, podá vám Wikipedie hned v prvním výkladu vysvětlení, že to může mimo jiné znamenat „zprostředkovatel“ nebo i „agent“. A zde se pan Pehe trefil přesně do středu terče. Agent tu řádí už mnoho let jak černá ruka. Jeho činnost je ale spíš nelidská, takže bychom měli raději používat spojení „nelidský faktor“.

Autor měl ale nejspíš na mysli něco jiného. A sice výmluvu multifunkčního ministra Havlíčka na svoji neschopnost uřídit dvě ministerstva, přičemž v dopravě se mu v poslední době obzvášť nedaří. Babiš sice tvrdí, že je duoministrem proto, že je schopný, osobně bych se přikláněl spíše k výkladu, že je všeho schopný. Stejně jak on.

Co chtěl asi šéfův oblíbenec říct, když zmiňoval, že investice do železniční dopravy byly hrubě zanedbané? Ve světle skutečnosti, že ANO řídí ministerstvo dopravy už šestý rok, by mohlo jít o chvályhodnou sebereflexi. Kdyby to ovšem nebyl jen bohapustý propagandistický žvást k uším milovníků koblih a planých slibů.

A tak tady mediálním světem létají bambilióny bambiliónů miliard, které budeme investovat do dopravy, Babiš telefonuje snad i samotnému pánubohu, ale výsledkem jsou jen další průšvihy na železnici a delší kolony na předraženém parkovišti, kterému se u nás říká dálnice.

Italové dnes otevírají v Janově nový most. Zprovozňují ho za dva roky od chvíle, kdy se ten původní zřítil. My jsme za tuto dobu stačili tak akorát třikrát vyměnit ministra dopravy, přičemž ten poslední to dělá jen tak na půl úvazku.

Proč srovnávám Itálii a nás? No, proto, že je to vůdcova oblíbená parketa. Babiš měl plná ústa (a má dodnes) toho, jak tu čínskou chřipku Italové nezvládli, a my jak jsme dobří, jak se od nás celý svět učí. Tak si dovoluji použít jeho srovnání, tentokrát ale v jiné souvislosti.

A taky proto, že je všeobecně známo, že mnohá odvětví italského  hospodářství řídí mafie, a stavebnictví především. Řízení máme tedy stejné. Proč ale jsou ty naše výsledky tak mizerné?

No, protože v Itálii to mafie řídí, zatímco nám tady lidský faktor řádí.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama