Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

RELATIVNÍ NEBEZPEČÍ NEBO NEBEZPEČNÉ RELATIVIZOVÁNÍ?

DeníkN uveřejnil rozhovor se senátorem Ivo Valentou, mimo jiné majitelem vydavatelství OUR MEDIA, pod které spadá například i diskusní, zpravodajský a komentátorský internetový portál Parlamentní Listy (PL), manipulativní už svým názvem, ale i obsahem. S parlamentem nemá totiž pranic společného. Vlastně pardon, má: majitele, senátora Ivo Valentu. Vydavatelství, jak sám říká, chce v případě svého znovuzvolení „dát pryč“ , čímž by chtěl posílit pozici PL. Jako by třicet Babišových procent od konzumentů PL bylo málo.

Samotný rozhovor je velmi poučný především v tom, že v něm zaznívají například názory o až moc demokratickém rozhodování v politice nebo o různých pravdách, které si může čtenář v PL vybrat. Dialog se točí kolem jeho možné kandidatury v příštích volbách do Senátu, k čemuž si pan Valenta provádí ve svém volebním obvodu soukromé průzkumy oblíbenosti své osoby.

Tvrdí, že lidé ho v těchto průzkumech většinou chválí a na otázku, co mu naopak vyčítají, odpovídá velmi zajímavě: „Ty průzkumy tímto směrem nešly“. Jinými slovy, byly zaměřeny jen na to, aby ho lidé chválili. Dále sice nějaké výhrady uvádí, ale tuto odpověď si zapamatujme, ještě se k ní vrátíme.

Pan senátor také například nevidí problém v tom, když politik vlastní média, protože voliči jsou natolik geniální, že sami poznají, zda jimi někdo manipuluje. Je to, jak vidno, velmi rozšířený názor mezi oligarchy – vlastníky médií.

V této fázi rozhovoru Valenta naplno rozbaluje svůj, dle mého, velmi nebezpečný pohled na svět. Odpovídá otázkami: „Ale co to je manipulace? Co je to Blesk? Co jsou to Parlamentky? Co je to Mladá fronta? Co je to klasická televize ČT24? Pravdu si člověk musí najít.“ Uff! A pokračuje: „To vůbec nejde sešněrovat pravidly, co je a není fake news. To je úsměvné.“ Třikrát Uff! Jak z Příručky pro petrohradského trolla.

A v tomto duchu vyznívá (chce se napsat „vyhnívá“) celý rozhovor: relativizování, relativizování a zase jen relativizování. Poněkud to ovšem nekoresponduje (nebo ano?) s jeho tvrzením o až moc demokratickém rozhodování v politice.

Pokusme se to rozluštit: Na jednu stranu je v politice „až moc“ demokracie, na druhou stranu se má volič sám rozhodnout, co je a co není fake news, což je zase velmi demokratický přístup. Pan senátor také hovoří o tom, že oproti Senátu, kde musí poslouchat jiné, je ve svém byznysu zvyklý poslouchat jen sám sebe, což je zajisté správné, ale ne příliš demokratické. Zdá se tedy, že s tím i on sám má problém a cestou, jak z této názorové schizofrenie „vybruslit“ je právě relativizace pravdy, demokracie nebo fake news.

A pak tady máme ty jeho soukromé jednosměrné průzkumy oblíbenosti, hovořící jednoznačně v jeho prospěch. Hle jak jednoduché! Úplně vidím tu otázku k volbě: „Který kandidát na senátora je nejlepší? A proč právě Ivo Valenta?“ Neboli: Zajímají mě jen výsledky průzkumů, které jsou pro mě příznivé.

Senátor Valenta je „nezávislý“ a, jak sám tvrdí, podporuje všeobecně pravicové strany. Například tedy i Trikoloru a SPD. Uff! Na otázku, zda vyloučení Václava Klause mladšího z ODS bylo šťastné, odpovídá opět otázkou: „Co je šťastné, nešťastné?“ Zkrátka něco je tak, ale mohlo by být i jinak. Žádné zásady, žádná koncepce, jen vlastní ego.

A ještě se zastavím u jeho myšlenky, že když v byznysu někoho podrazíte, dál se nechytáte. Prosím, seznamte ho někdo s Babišem, on mu tu jeho naivitu určitě rozmluví. Anebo ještě lépe! Co kdyby s nemajitelem Agrofertu udělal nějaký ten byznys? To by byla škola života! Přímo vysoká.

Ale zpět k relativizování. Valentův přístup odpovídá naprosto přesně současné bezpáteřnosti politiky, a to nejen u naší vládnoucí garnitury. Nigel Farage řekl při svém posledním odchodu z EU něco v tom smyslu, že on ten populismus je vlastně v pořádku, když v současné době vyhrává. Určitě studoval s Valentou ze stejných skript.

Ale co když to tak není?… No jo, ale mohlo by by být… Čert se v tom vyznej!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama