Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

SPASITELÉ s.r.o.

Funguje to odjakživa: Chceš mít moc nad lidmi? Najdi jim nepřítele, vyděs je, prohlas se za jejich zachránce, ukaž jim směr a půjdou za tebou jak ovce. Používají to autoritáři a diktátoři celého světa. Třeba ruští bolševici nebo Hitler.

Ti první strašili imperialismem, který mimochodem ruský mužik nikdy nepoznal, ten druhý si vzal na mušku právě bolševiky, které zase v plné síle nepoznali Němci, a tak k nim pro jistotu přihodil Židy. Co z toho povstalo, asi není třeba připomínat: Potoky krve, hromady mrtvých a nejstrašnější genocida v lidských dějinách.

Je prokázáno, že touha po moci může být projevem choroby lidí s poruchami osobnosti. Na cestě k moci jsou psychopati schopni dělat neuvěřitelné věci. Od prostých lží až po vraždění svých odpůrců.

A když není na obzoru žádný nepřítel? Tak si ho, holt, vymyslíme. V posledních letech to byli (u nás neexistující) uprchlíci, díky nimž se třeba Zeman prolhal až do prezidentské funkce, nebo „tradiční strany“, které Babiš použil jako výtah ke svému současnému úřadu (Miroslav Kalousek posloužil jen k personifikaci, jako ten bubák za rohem).

No, a nyní je úhlavním nepřítelem sice existující, ale neúměrně démonizovaný koronavirus. Ten slouží Babišovi k obratné manipulaci s tou prostší a důvěřivější částí národa.

Posledním jeho majstrštykem je akce roušky ano – roušky ne. Babišovu manipulaci v celé této věci, přestože ho přímo nejmenuje, odhalil docent Rastislav Maďar, který před několika dny skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví. Ať tak, či tak, je to zase premiér, naše sluníčko nejjasnější, kdo nás od té obludnosti nosit roušky zachránil. No, nezvolte ho znovu!

Dlužno poznamenat, že co se spasitelství týká, je v tomto oboru Andrej Babiš mistr nad ministry. Jeho umění navrhnout v tichosti jakoukoliv pitomost, následně ji vydávat za výmysl někoho jiného, aby se nakonec sám vybubnoval jako zachránce, je neuvěřitelné.

A to vše s jediným cílem: Udržet se co nejdéle u moci, vytřískat ze svého postavení co největší osobní profit a… po mě potopa. Každému člověku s alespoň minimálně zvrásněnou mozkovou kůrou se ta jeho neustálá sebechvála a mesiášství už dávno musely zprotivit.

Jak psáno výše, spasitelský syndrom může být projevem psychotické poruchy. Aktuálně u Babiše, Zemana, Okamury, Klause mladšího, ale třeba i Putina, Lukašenka nebo Trumpa. Je neuvěřitelné, kolik lidí jim na ty jejich staré, neustále se opakující, i když stále sofistikovanější fígle naskočí.

Ano, historie se pořád opakuje. Od starých se učí noví mesiáši a od nich to nepochybně převezmou další. Doufejme jen, že se budou opakovat i jejich konce, až ti „spasení“ pochopí, oč vlastně šlo. Snad tomu prozření nebude předcházet podobná hrůza jako ve 30. a 40. letech minulého století. Tuto fázi bychom mohli přeskočit a přejít hned ke spravedlivým trestům.

Ale i tak to asi bude pořád dokola: Vstanou noví Babišové, Putinové, Trumpové.

Jsou nemocní mocí, a proto nepoučitelní.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama