Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

VÁŽENÝ PANE PREMIÉRE,

Hned na úvod svého otevřeného dopisu uvedu, že Vás nemám rád, nevolil jsem Vás a nechápu jak jste mohl dostat těch třicet procent hlasů. I přesto vám slibuji, že v tomto dopise nebudu vulgární.

Chci vyjádřit svoje obavy z Vašeho vládnutí v době krize. Tu jste totiž jako premiér, ani předtím jako ministr financí ve skutečnosti zatím nikdy nepoznal. Stav chaosu, který vyvolává Vaše řízení státu jako firmy, padá jednoznačně na Vaši hlavu.

Vyhlášení nouzového stavu je po měsíci jasných příznaků, že infekce koronavirem přijde i k nám, prvním skutečně státnickým opatřením této vlády. Bohužel velmi opožděným, protože přichází v době, kdy je již potvrzena víc než stovka nakažených.

Bydlím na hranici s Polskem. Na hraničním přejezdu Chalupky se pohybují desítky polských vojáků a policistů, jsou tam připraveny stany k eliminaci případných nositelů nákazy. A to mají Poláci aktuálně 31 nakažených. Na české frontě klid.

28. ledna, v době, kdy v Itálii začala skutečná epidemie, navrhovala opozice ve Sněmovně mimořádný jednací bod, který vyzýval vašeho ministra zdravotnictví k prostému informování o připravenosti České republiky na podobnou katastrofu. Vaši poslanci ho smetli ze stolu. Ptám se proč? Čeho se báli? Proč jste tímto způsobem posílili spekulace o tom, že vlastně nejste připraveni vůbec na nic, které se v těchto dnech koneckonců potvrzují? Ztratili jste měsíc tím, že jste v mediích Vy osobně pouze deklaroval, jak makáte.

Tak si to shrňme: Ochranné pomůcky jsme solidárně chtěli poslat do Číny. Větší polovina sice odletěla, část ale zůstala na letišti a dostali jsme to jako dar čínských soudruhů spřátelené České republice. Náš vlastní materiál! Nicméně, nějaké ochranné prostředky tady jsou. To bylo 1. března. Dnes je 13. března a z médií se dovídáme, že se teprve chystá nákup většího množství respirátorů. Kde jsou státní rezervy určené pro takovéto krize? Proč nebyly vyskladněny při prvních případech této vysoce nakažlivé nemoci? Jak to, že se teprve budou nakupovat? Není toto náhodou také jeden z důvodů, proč jste v lednu nechtěli odpovídat na otázky poslanců?

Dalším bezprecedentním krokem byla vaše akce, kdy jste zaklekli na soukromou laboratoř, která jako jedna z prvních diagnostikovala pozitivní případy. Následně jste jí zakázali činnost a lékařku, která projevila chvályhodnou aktivitu, jste zostudili před národem. O Vašem ponižujícím výslechu ministra zdravotnictví před kamerami při této kauze raději pomlčím.

Věnujme se na chvíli aktérům ve Vašich službách. Když vypukne válka, řídí chod země generálové. Když vypukne přírodní katastrofa, řídí zemi Ústřední krizový štáb. Předpokládal bych, že při vypuknutí virové epidemie, budou o opatřeních rozhodovat a informovat odborníci – lékaři, epidemiologové.

A co vidíme? Ministr zdravotnictví a jeho náměstek dostanou v médiích slovo až po Vašem sáhodlouhém vychloubání, jak jste dobrý, kolik peněz jste Vy osobně dal tam nebo onde. Pak teprve dovolíte špitnout pár vět oněm odborníkům a ještě nemáte ani tolik slušnosti, abyste jim neskákal do řeči.

Do diskuzních pořadů v televizi chodí o koronaviru mluvit ministryně financí Schillerová nebo ministr čehokoli Havlíček. Jelikož jsou totálně mimo jak vědomostmi tak kompetencí, používají Vámi velmi oblíbenou metodu „ukecej moderátora, nenech ho mluvit!“. A ještě jedna otázka je na stole. Proč už dávno nebyl svolaný Ústřední krizový štáb vlády? Není to náhodou proto, že by ho vedl ministr vnitra a vy byste byl tímto odsunut na druhou kolej? Asi se moc nepletu, že ANO?

Suma sumárum: Kromě současného prezidenta jste Vy a Váš mediální guru, který Vám tyto postupy jednoznačně poradil, to nejhorší, co naši zemi od roku 1989 mohlo potkat. Nikdy bych nevěřil, že budu nucen pronést větu: „Zlatý Klaus a Kalousek!“.

Až přijdou první oběti, budete to jednoznačně Vy a Váš Prchal, kdo za ně budou zodpovědní. Polotvrdá opatření, která jste přijali až teď, měla přijít už minimálně na začátku března, tedy ve dnech prvních výskytů nemoci. Liknavost, se kterou jste k problému přistupovali doposud, by v každé normální zemi znamenala okamžitý pád vlády.

My ale bohužel nejsme normální země. Sice Vás podle průzkumů stále podporuje 30% obyvatel, ale o tom, jak Vám věří a jak Vás berou vážně, svědčí neutuchající nákupní horečka, kterou občané na Vaše „opatření“ reagují i přes Vaše kňourání v televizi, že k tomu není důvod. To je jednoznačně způsobeno chaotickými mediálními výstupy Vašimi a Vašich nohsledů.

A proto Vás vyzývám: Přestaňte si na pozadí tragédie, která v plné síle teprve propukne, dělat PR, začněte skutečně řídit stát a ne vlastní firmu nebo ODSTUPTE. A když už máte patologické nutkání neustálé sebechvály, naučte se alespoň srozumitelně předčítat materiály, které Vám připravuje vláda a odborníci.

Na závěr bych chtěl říct, že současnou situaci v České republice nic nevystihuje lépe, než starý otřepaný vtip: Otevřu noviny – Babiš, otevřu rádio – Babiš, otevřu televizi – Babiš. Bojím se otevřít masovou konzervu.

Jiří Karásek

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama