Reklama
 
Blog | Jiří Karásek

(VY)ŘÍDIT STÁT JAKO FIRMU

Je to téma sice omšelé, zato stále aktuální. Tento Babišův (Prchalův) předvolební podvod na voliče je totiž třeba neustále připomínat. Soudnému člověku muselo být už při oné kampani jasné, že „Řídit stát jako firmu“ je blábol. Proč, to bylo snad už tisíckrát řečeno, a proto to netřeba znovu zdůrazňovat.

Jednalo se o trik použitý už například při druhé vlně kuponové privatizace. Heslo „Jistota desetinásobku“ bylo rovněž určeno cílové skupině, která o nějaké privatizaci nevěděla zhola nic, což jsme byli ostatně všichni. Naštěstí naletěli jen někteří.

Stejně tak ti, kteří skočili na špek Babišovi, nemají o řízení firmy ani potuchy. Je otázkou, zda o tom něco ví sám Babiš, protože podle toho, co tu předvádí, se o tom dá s úspěchem pochybovat.

A tak sledujeme, jak majitel firmy Česká republika řídí tento svůj kolos: Tu s plnou pusou rudých třešní, které ho hrozí zadusit, tu omotán čínskými rouškami, až ho to láme v pase a tu zase fackován nerudným senilním dědkem, když nerozhoduje v zájmu jeho chlebodárců z Kremlu, a tedy proti zájmům „své firmy“.

Člověka s alespoň malou špetkou rozumu nepřestává udivovat, že i přesto, že je Babiš ve své funkci naprosto nesvéprávný, a tudíž nekompetentní, má stále tolik drzosti předhazovat nám iluzi skvělého manažera našich životů.

Jednou nám radí, kam máme jet na dovolenou, jindy zase kolik procent domácích potravin máme konzumovat a naposledy i Slovákům, kam že oni mají přijet na dovolenou. Tedy k nám. A my že za to zase budeme jezdit do Tater. Prostě ředitel zeměkoule. Mistr v žití na cizí účet, v přivlastňování si cizích úspěchů, který umí tak akorát rozhodovat, na koho mají jeho pohůnci zakleknout nebo která evropská dotace se má právě vycucat. Ovšem třeba o zahraniční politice nemá ani ponětí.

Takže kdo to tu vlastně řídí? Pokusím se o metaforu. Sice také omšelou, jako je ta s řízením státu jako firmy, ale dost přesně vystihující naši situaci.

Představte si loď na rozbouřeném moři, no, spíše loďku, pojmenovanou Česká republika s. r. o., zmítanou větrnými tornády a vodními víry, která má několik lodních šroubů. Jenže ty nejsou umístěny tak, aby ji poháněly kupředu, ale působí proti sobě. Směr plavby je určován motorem s momentálně nejvyššími otáčkami.

A na velitelském můstku je tolik kapitánů, až se v nich člověk pomalu přestává orientovat.  Kormidelník se křečovitě drží kormidla a vede loď podle toho, kdo z kapitánů mu právě slíbí větší žvanec, případně podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Navíc v podpalubí nejméně tři pofidérní partičky navrtávají do trupu pod čárou ponoru díry a radují se z toho, jak se loď pomalu plní vodou a potápí se.

Kam asi taková loď bude směřovat? V nejlepším případě se bude točit stále dokola, anebo bude stát na místě. Nejhorší je, že vodní vír se stále zrychluje, až je z toho pasažérům nevolno a všem se točí hlava.

Jak to asi může skončit? Dříve nebo později to ta skořápka na rozbouřeném moři nevydrží a dojde k tvrdému nárazu do dna, v lepším případě do nejbližšího skaliska.

Jak to souvisí s naší situací? Myslím, že úplně přesně. Místo vlády rozhodují o výši schodku státního rozpočtu komunisté, „tvrdá měna“ – koruna česká – jde ke dnu, záškodníci z podpalubí se paktují s korzáry, kteří lačně čekají na kořist, a neschopný kormidelník se tváří jako starý mořský vlk, zatímco loď jde pomalu ke dnu.

500 miliard státního deficitu podaného komunisty Babišovi jako bianko šek bez přesnějšího definování, na co budou peníze použity, je teprve začátkem konce této divoké jízdy.

Má tato situace řešení? Asi má, to by se ale musel mezi námořníky objevit hrdina, který nekompromisně vyhází přes palubu falešné kapitány i s kormidelníkem, najde rychle bezpečný přístav, neprodleně se pustí do opravy rozlámané bárky a najme kompetentní osádku. Nikdo takový zatím ale není v dohledu.

Tak šťastnou plavbu Česká republiko s. r. o.

Mimochodem: V současnosti ta zkratka znamená nejspíš Společenství Rozhádaných Občanů.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama